Vánoční plánovač 2021

Cover_BC blog

Rok se s rokem sešel a opět se blíží adventní čas. Advent začíná čtyři týdny před Štědrým dnem, a tak letos první svíčku na adventním věnci zapálíme již tuto neděli,  tedy 28.11. Každá adventní neděle má svoje jméno – železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Adventní čas vnímám jako přípravu na Vánoce, a protože si svátky chci užít naplno, v klidu a pohodě, ráda si ten čas neplánuji.

Vánoční plánovač používám již několik let, a tak se stává tradicí, že si ho můžete u mě stáhnout (ale jen po určitou dobu), a naplánovat si vše co souvisí s vánočními svátky. Napište si seznam co je potřeba nutně udělat, seznam dárků, naplánovat si pečení vánočního cukroví, jídelníček na sváteční dny a další praktické stránky plánovače vám usnadní všechny vaše přípravy.

Adventní rituály a zvyky

Adventní věnce byly dříve jednoduché, bez svící. Vyráběly se z různých rostlin a měly zajistit domovu štěstí, zdraví, lásku i bohatství.
Barborky se dodnes řežou na svátek svaté Barbory (4.12.). Větvičky stromů a keřů, které mohou vykvést si svobodné dívky dávají do vázy. Pokud Větvička vykvete do Vánoc, tak je na obzoru svatba.
Mikuláš, čert a anděl chodí v předvečer svátku sv. Mikuláše. Hodným dětem nosí sladkosti a ovoce, těm zlobivým zase brambory a uhlí.
Jmelí je tradiční symbolem Vánoc všech domovů. Má přinést štěstí celému domu.
Během adventu se také peče vánoční cukroví, dříve plnilo obřadní a ochrannou funkci. Začíná se perníčky, potřebují totiž nejvíc odležet.

Adventní věnec

Tradičním symbolem Vánoc je rozhodně adventní věnec. V různých oblastech má odlišnou podobu, nicméně všude je zdoben čtyřmi svíčkami. A co která znamená?
První adventní neděli zapalujeme tzv. svíci proroků. Je památkou na proroky, která předpověděli narození Ježíše Krista.
Druhou adventní neděli, bronzovou, zapalujeme tzv. betlémskou svíci. Tato svíčka představuje lásku a Ježíškovy jesličky.
Třetí adventní neděli, stříbrnou, zapalujeme svíci tzv. pastýřskou. Vyjadřuje radost, že končí postní období a adventní období získává slavnostnější podobu.
Čtvrtou adventní neděli, zlatou, zapalujeme poslední svíci tzv. andělskou. Představuje pokoj a mír.

A jak je to s Vánočním stromečkem?

Vánoční stromeček je nedílnou a velmi důležitou součástí celých svátků. Ozdobený stromeček je jedním z nejdůležitějších symbolů Vánoc. Dotváří sváteční atmosféru domovu a je to místo, kam naděluje Ježíšek dárky.

Nicméně tomu tak nebylo vždycky. Před křesťany využívali stromky k oslavám Keltové a Germáni. A kdy je začali využívat křesťané je skutečně nejisté. Jedna z legend praví, že zvyk vánočních stromků přišel z Německa. Údajně nejstarší zmínka pochází z Brém, kolem roku 1570. Stromky využívaly jednotlivé cechy jako venkovní ozdobu svých domů.

Vánoční stromeček v Čechách

Na první český vánoční stromeček jsme museli čekat dlouho. První se objevil až v roce 1812, kdy ředitel Stavovského divadla, Jan Karel Leibich, a postavil ho pro své přátele na libeňské zámečku. Do českých rodin se tento zvyk dostal o několik desítek let později. Stromečky se v té době zdobily papírovými ozdobami, perníčky a ovocem.

Stromeček v naší krajině zdomácněl až v první polovině 20. století. Nejdříve převládaly přírodní ozdoby, pak byly oblíbené skleněné a později umělohmotné s elektrickými světýlky. Na stromečku nesmí chybět na špičce hvězda, která má svůj původ v Bibli. Zářila na betlémskými jesličkami s právě narozeným Ježíškem a díky její září našli posvátné místo i tři králové. Nyní si již bez vánočního stromku si Vánoce neumíme představit. Myslím, že každý zdobí dle svého gusta, někteří se nechají ovlivnit každoročním trendy, jiní se rádi vracejí k tomu staročeskému pojetí. Jak zdobíte ten váš?

A napadá mě kdy je ta správná doba začít zdobit? Není žádné pravidlo ani zvyk kdy vánoční stromeček ozdobit. Je však zvykem, že by měl vydržet do příchodu tří králů, tedy do 6. ledna. Někdo zdobí již během adventu, aby si Vánoce jak se patří užil. Někdo zdobí až na Štědrý den  a někde ho přinese Ježíšek. Jako malá holka jsem ho zdobívala na Štědrý den, aby Ježíšek věděl kam přinést dárky Nicméně jsme v naší rodině začali zdobit stromek kolem poloviny prosince, abychom si ho náležitě užili a těšili se tak na vánoční svátky.

Ono je ale úplně jedno, kdy bude stromeček ozdobený, hlavní je abyste se pod ním sešli všichni se svými nejbližšími a užili si krásné a pohodové chvilky bez spěchu a stresu.

Přeji vám krásný adventní čas, ať se v klidu a pohodě připravíte na ty nejkrásnější dny a sejdete se všichni ve zdraví.

Alla

1 komentář

  1. […] Navíc si můžete přečíst něco málo o adventních zvycích, adventním věnci nebo jak to bylo s vánočním stromečkem v Čechách zde. […]

    Reply

Zanechte komentář

Your email address will not be published.

Top